asty

Astygmatyzm jest niedoskonałością krzywizny rogówki oka lub soczewki. Zwykle rogówka i soczewka są gładkie i zakrzywione jednakowo we wszystkich kierunkach. Pomaga to ostro skupić promienie świetlne na siatkówce z tyłu oka. Jeśli rogówka lub soczewka nie jest gładka i równomiernie zakrzywiona, promienie świetlne nie są załamane (wygięte) prawidłowo. Lekarze nazywają to błędem refrakcyjnym.

Kiedy twoja rogówka ma nieregularny kształt, masz astygmatyzm rogówki. Kiedy kształt soczewki jest zniekształcony, masz astygmatyzm soczewkowy. W obu przypadkach widzenie obiektów bliskich, jak i dalekich jest rozmyte lub zniekształcone. To prawie jak spojrzenie na krzywe lustro w parkach rozrywki, w którym możesz wyglądać na zbyt wysokiego, zbyt niskiego, zbyt szerokiego lub zbyt chudego.

Ludzie mogą mieć astygmatyzm i inne błędy refrakcyjne. Błędy te mogą obejmować między innymi:

– krótkowzroczność (krótkowzroczność) lub

– dalekowzroczność (nadwzroczność) .

Dorośli ze znacznym astygmatyzmem (https://www.acuvue.pl/zdrowie-oczu/astygmatyzm) mogą zdawać sobie sprawę, że ich wzrok nie jest tak dobry, jak powinien. Dzieci z objawami astygmatyzmu niestety nie. Rzadko narzekają na niewyraźne lub zniekształcone widzenie.

Nieskorygowany astygmatyzm może wpłynąć na zdolność dziecka do osiągnięcia w szkole i sporcie. Ważne jest, aby dzieci miały regularne badania okulistyczne. Przeprowadź te badania, aby jak najwcześniej wykryć astygmatyzm i inne problemy ze wzrokiem.

Co powoduje astygmatyzm?

Astygmatyzm jest spowodowany nieregularną krzywizną rogówki oka lub soczewki. Jeśli rogówka lub soczewka nie są równomiernie zakrzywione, promienie świetlne nie załamują się prawidłowo. Z astygmatyzmem masz niewyraźne lub zniekształcone widzenie na bliskie i dalekie odległości.

Astygmatyzm jest bardzo powszechny. Lekarze nie wiedzą, dlaczego kształt rogówki różni się w zależności od osoby. Wiedzą, że prawdopodobieństwo rozwoju astygmatyzmu jest dziedziczne.

Astygmatyzm może rozwinąć się po chorobie oka, urazie oka lub operacji. Mitem jest to, że astygmatyzm może rozwijać się lub pogarszać w wyniku czytania w słabym świetle lub siedzenia bardzo blisko telewizora.

Objawy astygmatyzmu mogą obejmować:

– niewyraźne widzenie lub obszary zniekształconego widzenia

– zmęczenie oczu

– bóle głowy

– zezowanie, aby spróbować zobaczyć wyraźnie,

– mrużenie oczu aby poprawić ostrość widzenia

– dyskomfort w oku

Jeśli masz te objawy, niekoniecznie masz astygmatyzm. Powinieneś odwiedzić swojego okulistę. Kompletne badanie wzroku będzie określić, co jest przyczyną objawów.

Leczenie astygmatyzmu

Zwykle można skorygować astygmatyzm łagodny do umiarkowanego za pomocą  okularów lub soczewek kontaktowych Acuvue. Okulary lub kontakty korygują astygmatyzm, kompensując nierówności w rogówce i soczewce. Teraz miękkie soczewki zwane torycznymi soczewkami kontaktowymi mogą korygować astygmatyzm. Te soczewki mogą być odpowiednie dla niektórych osób.