Jednym z istotnych elementów każdego samochodu są jego opony. To one stykają się z nawierzchnią drogi i spełniają wiele ważnych zadań. Po pierwsze umożliwiają one ruch pojazdu po drodze. Są one także odpowiedzialne za przyczepność, zwrotność oraz prawidłowe hamowanie pojazdu.

Istnieje wiele rodzajów opon samochodowych, a ich wybór uzależniony jest od rodzaju nawierzchni oraz warunków pogodowych i stanu drogi. Warto zainteresować się najważniejszymi rodzajami opon, które są stosowane przez kierowców w Polsce.

Opony letnie używane są w porach gdy temperatura otoczenia jest wyższa niż 7 stopni Celsjusza. Są to standardowe opony używane przez większość czasu (z wyjątkiem 3-4 miesięcy zimowych). Zapewniają one odpowiednią przyczepność podczas jazdy w warunkach określanych jako normalne.

Samochód jest zwrotny dzięki takim oponom. Należy pamiętać o utrzymaniu odpowiedniego ciśnienia opon, ponieważ dzięki temu samochód będzie zachowywał się prawidłowo na drodze (brak ściągania na boki itp.). Dzięki odpowiedniemu ciśnieniu opon zachowane zostanie również prawidłowe spalanie w samochodzie (im mniejsze ciśnienie, tym większa powierzchnia opon dotyka podłoża, a co za tym idzie opór podczas jazdy jest większy i zwiększone jest spalanie paliwa). Opony letnie mają bieżnik, który nie jest przystosowany do jazdy zimowej, więc należy je wymienić na opony, które zostaną opisane poniżej.

Kiedy zmienić opony na zimowe?

Gdy temperatura otoczenia jest niższa niż 7 stopni, to w samochodzie należy założyć opony zimowe. Mają one inny bieżnik, który jest przystosowany do jazdy po śniegu lub lodzie. Dzięki zastosowaniu takich opon hamowanie i manewrowanie na śniegu lub w błocie (podczas odwilży) jest łatwiejsze.

Oczywiście same opony zimowe są niewystarczające. Oprócz nich należy zastosować odpowiednią technikę jazdy. Takie połączenie pozwoli na prawidłową jazdę w porze zimowej. Oczywiście ciśnienie opon powinno być niższe niż w przypadku opon letnich. Dzięki temu większa powierzchnia opony dotyka drogi, co zapewnia większą przyczepność, która jest bardzo ważna w czasie warunków zimowych (śliskie drogi itp.).

Kierowcy stosują również opony uniwersalne nadające się na każde warunki. Niestety ich zużycie jest szybkie, więc nadają się jedynie jako opony zapasowe.