W samochodach najczęściej stosowany jest akumulator kwasowo-ołowiowy i jest zbudowany z elektrody ołowiowej, elektrody z tlenku ołowiu i z wodnego roztworu kwasu siarkowego, który pełni funkcję elektrolitu. Został wynaleziony w XIX wieku przez francuskiego fizyka.

Współcześnie jest powszechnie używany, najczęściej w samochodach. Jest wyprodukowany do działania w stanie pełnego naładowania i jego całkowite rozładowanie po pierwsze uniemożliwia korzystanie z samochodu, a także źle wpływa na jego działanie po następnym naładowaniu. O akumulator należy dokładnie dbać, trzeba kontrolować jego poziom naładowania.

W przypadku gdy będzie uszkodzony należy go natychmiast wymieniać, ponieważ elektrolit w nim zawarty jest szkodliwy dla człowieka, gdyż jest to kwas siarkowy, który jest żrący. Co prawda jet to tylko 37% roztwór wodny, ale mimo wszystko nie warto wchodzić z nim w bliższe relacje.

Akumulator samochodowy zimą

W zimie szczególnie należy dbać o akumulator samochodowy, ponieważ niskie temperatury nie wpływają na niego pozytywnie i często dzieje się tak, ze zbyt szybko niż powinien się zwyczajnie i po prostu rozładowuje. W takich przypadkach najlepiej mieć w bagażniku drugi akumulator naładowany do pełni. Ładowanie akumulatora samochodowego jest bardzo proste i polega na podłączeniu jego do prądu.