Motoryzacja odgrywa niezwykle ważną rolę we współczesnym świecie. Pojazdy samochodowe są niezwykle przydatne i wygodne dla swoich użytkowników. Poruszanie się umożliwiają im jednostki napędowe, czyli silniki. We współczesnym świecie motoryzacyjnym można się spotkać z wieloma rodzajami silników samochodowych. Różnią się one pod względem działania, spalanego paliwa itp.

Najpopularniejszym rodzajem silnika jest silnik spalinowy. Jego głównym źródłem energii jest benzyna. Zapłon mieszanki benzynowej jest możliwy dzięki znajdującym się w silniku świecom zapłonowym. W silnikach benzynowych ważne jest sprężanie i rozprężanie gazów. Gaz zimny pobierany jest z otoczenia i jest on sprężany, gaz gorący jest rozprężany i jest on efektem spalania benzyny. Dzięki tej pracy gazów pojazd wyposażony w silnik benzynowy może się poruszać.

Rodzaje silników na LPG

Nie należy zapominać o specjalnych instalacjach LPG, które instalowane są w silnikach benzynowych. Dzięki nim auto napędzane jest przy użyciu gazu. Wielu kierowców decyduje się na instalowanie LPG w swoich autach, ponieważ ten rodzaj paliwa jest o wiele tańszy od benzyny.

Kolejny jest silnik o zapłonie samoczynnym czyli silnik diesla. Jest to tłokowy silnik ze spalaniem wewnętrznym. W przypadku tych silników bardzo ważne jest ciśnienie. Jeśli chodzi o zapłon, to nie potrzebna jest iskra ze świecy zapłonowej (nie ma więc ryzyka zalania silnika). Koszty produkcji silników tego typu są większe niż w przypadku benzynowych, emitują większy hałas. Silniki takie mają mniejsze spalanie (zasila je olej napędowy) oraz dobrze spisują się w warunkach ekstremalnych.