Jednym z najpopularniejszych amerykańskich koncernów samochodowych jest koncern Ford Motor Company. Założony on został w 1903 roku w Detroit przez Henry’ego Forda. Można śmiało stwierdzić, że firma ta miała ogromny wpływ na rozwój początków motoryzacji, a dzisiejsze modele produkowane przez przedsiębiorstwo Ford są solidne, dobrze rozpoznawalne i mają znaczący wpływ na rozwój współczesnej motoryzacji.

Na przestrzeni dziejów koncern Ford znacznie się rozrastał i zakładał filie w różnych państwach i miastach. Aktualnie zatrudnia on ponad 200 tysięcy pracowników.

Historia marki Ford jest bardzo bogata i obfituje w mnóstwo modeli samochodów. Warto przyjrzeć się najciekawszym autom, które zostały wyprodukowane przez Ford Motor Company w czasie ponad 100-letniej działalności tej firmy.

Jak rozwijała się marka Forda?

Jeśli rozmawiamy o Fordach, to nie wolno pomijać samochodu Ford Mustang. Przez wielu znawców motoryzacji pojazd ten jest uznawany za jeden z najlepszych na świecie, a starsze modele noszą miano dzieł sztuki. Ford Mustang pierwszej generacji powstał w 1964 roku i okazał się wielkim sukcesem. Model ten (po wielu modyfikacjach) przetrwał do dzisiaj i wciąż jest produkowany.

Nie należy również zapominać o modelach, takich jak Ford Escort czy też Ford Focus. Ten pierwszy produkowany był w latach 1967-2000 i był to kompaktowy samochód osobowy w wersjach liftback, combi lub sedan. Jeśli chodzi o Focusa, to jest to młody model, ponieważ istnieje na rynku od 1998 roku i jest produkowany do dzisiaj. Auto to ma wiele sukcesów nie tylko na rynku samochodów użytkowych (osobowych), ale również spisuje się świetnie w rajdach WRC (swego czasu Focusem jeździł nieżyjący już „latający Szkot” – Colin McRae).

Oczywiście firma Ford stworzyła o wiele więcej ciekawych i bardzo udanych modeli samochodów.