wodorowanie

Wodorowanie na Zachodzie jest bardzo popularną metodą konserwacji silnika, która wielokrotnie pozwala uniknąć poważniejszych napraw. W Polsce rozwiązanie to nie jest aż tak znane, natomiast powoli zaczyna zdobywać uznanie właścicieli warsztatów samochodowych.

  1. Co to jest wodorowanie?
  2. Wodorowanie silników – na czym polega?
  3. Wodorowanie w warsztatach samochodowych

Co to jest wodorowanie?

Wodorowanie to bezinwazyjny dla samej konstrukcji proces czyszczenia silnika ze wszelkich zanieczyszczeń. Powstają one przede wszystkim w wyniku miedzania się oleju silnikowego z paliwem. W wyniku spalania na poszczególnych elementach składowych silnika osadzają się różne substancje, które z czasem mogą prowadzić do szybszego uszkodzenia i zużycia poszczególnych części. Szczególnie na takie negatywne skutki narażone są: zawory silnika, pierścienie tłokowe, kolektor dolotowy, kolektor wydechowy, katalizator i turbosprężarka. Do tej pory szczenie silnika wymagało jego rozebrania i demontażu głowicy. Wodorowanie silników pozwala czyszczenie wykonać bez konieczności demontażu, co nie tylko przyspiesza czas wykonania pracy, lecz również zwiększa bezpieczeństwo silnika. Wodorowanie jest także bezpieczniejsze niż chemiczne płukanki. Ich stosowanie może doprowadzić do oderwania się niektórych zwartych nieczystości i w wyniku tego – do uszkodzenia silnika.

Wodorowanie silników – na czym polega?

Wodorowanie polega na podniesieniu temperatury w cylindrach silnika. Urządzenie do wodorowania silników pozwala usunąć różne zanieczyszczenia, m.in. cząstkami węgla. W ten sposób oczyszcza się także filtr cząstek stałych DPF, jak również pierścienie tłokowe i turbosprężarka. Do wykonania wodorowania jest potrzebna specjalna maszyna, a cały zabieg tra około 30-60 minut. Wszystko zależy od pojemności silnika.

Wodorowanie w warsztatach samochodowych

Wodorowanie to usługa, którą wykonuje się w większości warsztatów na Zachodzie, w Polsce kolejni ich właściciele przekonują się, że zakup maszyny do wodorowania to dobra inwestycja. Zabieg ten pozwala zapewnić klientowi wzmożoną ochronę jego samochodu. W sposób pośredni wodorowanie działa korzystanie na turbinę,sondy lambda, katalizator i filtr DPF lub FAP. W przypadku małych zanieczyszczeń już jedno wykonanie tego typu zabiegu może istotnie wpłynąć na moc samochodu i sprawność działania silnika. Jest to więc zabieg, który może istotnie wzbogacić ofertę warsztatu. Zamiast naprawiać uszkodzony silnik, można o niego zadbać, kiedy jest jeszcze sprawny i znacząco przedłużyć jego żywotność.